Strona Główna
Oświetlenie
Wystrój
Terrarium
Karmienie
Roślinki
B.albopilosum
B.angustum
B.annitha
B.auratum
B.boehmei
B.emilia
B.epicureanum
B.klaasi
B.ruhnaui
B.smithi
B.vagans
B.verdezi
Słownik pojęć
Galeria
Filmy
Artykuły
Mini Sklepik
Kalkulator
Forum
Linki
Kontakt

Terrarystyka terrarium com pl

Electronic Sports League

 


Terrarium

Miejsce na Terrarium Na wstępie należałoby się zastanowić, w jakich miejscach wolno, a w jakich nie wolno stawiać terrarium dla ptasznika.

* Parapet: jest to jedno z najmniej odpowiednich miejsc na terrarium z dość prostego powodu. Przy oknie występują dość spore skoki temperatury oraz terrarium jest poddane ciągłemu wpływowi promieni słonecznych. Jak wiemy, lub nie wiemy, jeśli ptasznik będzie zbyt długo poddany promieniom słonecznym i nie zadbamy odpowiednio o wilgotność, możemy go przesuszyć.

* Okolice telewizora, monitora, głośnego sprzętu grającego oraz innych urządzeń wytwarzających pole elektromagnetyczne: kolejne nieodpowiednie miejsce na nasze terrarium. Promieniowanie otaczające telewizor i inne urządzenia wytwarzające pole elektromagnetyczne może spowodować większe szkody na zdrowiu naszego ptasznika, lub nawet jego śmierć. Jeśli lubimy sobie posłuchać głośno muzykę, odradzam stawianie terrarium na / przed / obok głośników. Posiadacze ptaszników wiedzą, że głównym ich zmysłem jest wyczuwanie drgań. Muzyka to dla nich istne trzęsienie ziemi, więc po co stresować ośmionogiego przyjaciela.

* Zabrania się trzymać ptasznika w pokoju, w którym używane są jakiekolwiek środki owadobójcze, będzie to miało, bowiem podobne skutki dla robactwa, którego chcemy się pozbyć, jak i dla pająka, którego raczej pozbywać się nie chcemy.

* Podłoga: nie jest to tak bardzo niebezpieczne miejsce, jeśli zadbamy o izolację miedzy podstawą terrarium a podłogą, np. za pomocą styropianu.

* Balkon: jest to chyba najmniej odpowiednie miejsce na terrarium. Zwierze byłoby poddane nieodpowiednim dlań warunkom. Gwałtowne skoki temperatur nierzadko schodzące poniżej granicy tolerancji gatunkowej. Może w szybkim czasie doprowadzić do śmierci ptasznika.

* Wymiary Kiedy już mamy upatrzone miejsce na terrarium, kolejną sprawą jest jego wielkość. Są one zależne od sposobu życia, jaki prezentuje dany gatunek.

* Ptaszniki nadrzewne: standardem u tego rodzaju ptaszników jest terrarium o wymiarach około 25x25x35 (dł. x gł. x wys.). Jednak biorąc pod uwagę, że lubią się one wspinać, można spokojnie zrobić wyższe terrarium. Będzie można wtedy przyozdobić całość o gałązki, które zapewne posłużą do budowy gniazda.

Materiały

* Szkło: jest to najlepszy materiał na terrarium, w którym będzie panowała bardzo wysoka wilgotność. Do zrobienia terrarium ze szkła będzie nam potrzebne parę rzeczy, a mianowicie: Szyba o odpowiednich wymiarach, którą przytniemy sami nożem do szkła, lub zlecimy to zadanie szklarzowi (dodatkowo nam ładnie wyszlifuje kanty). Następną potrzebną rzeczą będzie silikon, najlepiej akwarystyczny lub inny akrylowy, prowadnica do szyb podwójna, górna głębsza i dolna płytsza. Jedną z ważniejszych rzeczy jest siatka metalowa (najlepiej), lub inny trwały materiał mogący posłużyć jako wentylacja. Dobrze byłoby też zaopatrzyć się w oprawkę na żarówkę (z grubym lub wąskim gwintem, zależy jaką będziemy mieli żarówkę), kabel dwużyłowy oraz pstryczek i wtyczkę.

* OSB (lakierowana sklejka): dobry materiał na budowę terrarium o klimacie średnio wilgotnym lub suchym. OSB możemy nabyć w marketach budowlanych oraz u stolarza. Dobrze byłoby od razu zlecić pocięcie na odpowiednie wymiary. Dostępne są rożne grubości płyt OSB, jednak najlepsza będzie 18 mm, przynajmniej mamy pewność, że nam się nie rozejdą warstwy przy łączeniu. Dodatkowe, potrzebne nam materiały do poskładania tego rodzaju terrarium to: śruby odpowiedni długie, aby płyty dobrze się trzymały, silikon akrylowy (uszczelnianie), prowadnica podwójna górna (głębsza) i dolna (płytsza), jakaś siatka wentylacyjna (najlepiej metalowa), lakier akrylowy (mimo to, że OSB jest już lakierowane, dobrze jest dodatkowo zamalować wnętrze, co najmniej jedną warstwą lakieru). Wypadałoby uzbroić się jeszcze w otwornicę, żeby zrobić parę otworów. Żeby wnętrze estetyczniej wyglądało, polecam oprawkę krytą na żarówkę. Poza tym potrzebujemy jeszcze kabel dwużyłowy i pstryczek, o wtyczce nie zapominając.

* Plexa: tworzywo sztuczne, z którego również możemy wykonać terrarium. Minusem jest to, że łatwo się rysuje i nie jest tak przejrzyste jak szkło. Jeśli chodzi o konstrukcje, kieruj się tym, co pisze w punkcie na temat szklanego terrarium.

* Inne rodzaje płyt drewnianych: nic nie stoi na przeszkodzie, aby użyć innego rodzaju płyt. Należy tylko pamiętać o tym, aby odpowiednio zabezpieczyć je przed działaniem wilgoci. Najlepiej w tym celu nałożyć około 3 warstw lakieru akrylowego. Reszta na temat konstrukcji pisze w punkcie o OSB.

Źródło: Arachnea.pl