Strona Główna
Oświetlenie
Wystrój
Terrarium
Karmienie
Roślinki
B.albopilosum
B.angustum
B.annitha
B.auratum
B.boehmei
B.emilia
B.epicureanum
B.klaasi
B.ruhnaui
B.smithi
B.vagans
B.verdezi
Słownik pojęć
Galeria
Filmy
Artykuły
Mini Sklepik
Kalkulator
Forum
Linki
Kontakt

Terrarystyka terrarium com pl

Electronic Sports League

 


Brachypelma vagans (Ausserer, 1875)

Nazewnictwo Ptasznik czerwonoodwłokowy, Mexican redrump

Wielkość Osiągają do 6-7 cm ciała, rozpiętość odnóży od 10-12cm.

Długość życia Samice dożywają do 20 lat, samce giną ok. pól roku po ostatniej wylince.

Występowanie Meksyk, Gwatemala.

Wygląd Pająk posiada uda, karapaks i odwłok w kolorze gęstej czerni. Ten ostatni porastają gęsto karminowe (krwiste) włosy. Dalsze segmenty odnóży pająka są również koloru czarnego, jednak zawierają lekki połysk turkusu (tudzież szarości). Na wysokości rzepki można także wyróżnić słabo widoczne, podłużne (w stosunku do nóg) ciemnoszare podwójne linie.

Biotop Zamieszkuje lasy tropikalne Ameryki Środkowej.

Temperatura i Wilgotność Temperatura powinna wahać się pomiędzy 25 a 27°C z nieznacznymi spadkami w okresie nocnym. Wilgotność należy utrzymywać w zakresie 70-80%.

Oświetlenie Czas oświetlania terrarium powinien się mieścić pomiędzy 5-7 godzinami. Jednak głównie terraria terrarystów oświetlane są, aby zwiększyć temperaturę w terrarium. Najlepszym rodzajem ogrzewania jest czerwona żarówka 15-25W, przy której możemy obserwować naszego ptasznika bez obaw, że ingerujemy w jego aktywność.

Żywienie Wszelkiego rodzaju bezkręgowce, małe gryzonie. Przyjmuje się, że pokarm nie powinien być większy od pająka. Martwe owady należy codziennie wymieniać na nowe, aby zapobiec powstaniu pleśni, która może być szkodliwa dla pająka. Młodego osobnika powinno karmić się co 1-2 dni, a dorosłe w zależności od wielkości ofiary, mniej więcej 3-4 razy na tydzień. Dużemu okazowi raz na miesiąc można podać średniej wielkości mysz. Jednak, nie zawsze tego typu pokarm będzie zjadany, dlatego jeśli ptasznik nie zdecyduje sie na zjedzenie oseska, wyciągamy pokarm z terrarium. Kiedy ptasznik przejawia okres przygotowywania się do wylinki, nie należy karmić w tym okresie ptasznika. Młode ptaszniki śmiało możemy karmić muchami lub ich larwami.

Aktywność Głównie nocą i o zmierzchu. Dzień najczęściej przebywają w kryjówce.

Rozpoznawanie płci Samica mocniej zbudowana od samca, choć często o mniejszej rozpiętości odnóży. Samiec ma haki na goleniach pierwszej pary nóg i narządy kopulacyjne na nogogłaszczkach. Ubarwienie obu płci zbliżone. Rozpoznanie płci jest możliwe już u niedorosłych osobników po szczegółach budowy płytki i szczeliny płciowej.

Rozmnażanie Bardzo proste-jest to jeden z najczęściej rozmnażanych ptaszników. Zazwyczaj kopulują łatwo, choć po zakończeniu godów samica może być agresywna w stosunku do samca. Należy, więc umożliwić mu ucieczkę. Samica znosi jaja najczęściej po 4-8 miesiącach po zapłodnieniu. Kokon zawiera około 700-900 jaj, młode wylęgają sie po 3-4 tygodniach, pająkami stając się po kolejnych 30-40 dniach.

Terrarium Dla Brachypelm, zalecane wymiary terrarium to 30/20/20. Terrarium dla tego gatunku ptaszników nie powinno być zbyt duże, ponieważ zwierzę mogłoby mieć problemy ze znajdywaniem pokarmu, oraz wchodząc na jakieś górne ścianki, to spadając mogłoby zrobić sobie krzywdę. Istnieją też inne negatywne czynniki trzymania pająków w zbyt dużym terrarium, mianowicie ptaszniki są bardziej agresywne. Młode ptaszniki trzymamy w pudełkach na mocz, bądź w kliszach po filmie. Jako podłoże używamy najlepiej mieszankę torfu z włóknem kokosowym, taka mieszanka dobrze trzyma wilgotność. Całkowicie odpada użycie piasku jako podłoża do terrarium, ponieważ bardzo szybko na takim podłożu pojawia się pleśń, oraz drobinki piasku mogłyby zatkać płucotchawki ptasznika, co może spowodować jego śmierć. Terraria Brachympelm powinny zawierać kryjówkę zbudowaną z kokosa, bądź korzenia, pod którym mogłyby się ptaszniki schować. Umieszczacie na stałe roślin w terrarium, w niektórych wypadkach mija się z celem, Brachypelmy często lubią kopać i prawdopodobnie taka roślina zostałaby przemieszczona. Można dla ozdoby umieścić sztuczną roślinność bądź mchy. Dorosłym osobnikom umieszczamy miseczkę z wodą, ponieważ dorosłe osobniki często piją wodę z takich pojemniczków.

Ciekawostki Jest to gatunek objęty CITES, dlatego jeśli wiemy, że nasza samica złożyła kokon i będziemy chcieli sprzedawać młode tego gatunku, trzeba mieć zaświadczenie o urodzeniu w niewoli, które wystawia weterynarz powiatowy.

Ocena Zasady oceniania zobacz: jad: 1 szybkość: 1 temperament: 2 łatwość hodowli: 1 odporność na błędy hodowców: 1 ocena ogólna: 6

Gatunek prosty w hodowli, polecany dla początkujących hodowców.

Źródło: Arachnea.pl